Nie żyje Barbara Kasprowicz. Wiadomość obiegła media dopiero na tydzień po śmierci

Niezwykle smutne wieści obiegły media. Nie żyje Barbara Kasprowicz, wybitna baletmistrzyni. Ceniona artystka przez lata była związana z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Nie żyje Barbara Kasprowicz
To niebywała strata dla polskiego świata kultury. Nie żyje ceniona baletmistrzyni, choreograf i pedagog, Barbara Kasprowicz. Artystka odeszła 19 sierpnia 2025 roku w wieku 88 lat, a te smutne wieści przekazał Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, z którym przez lata była związana.

Z żalem zawiadamiamy, że w Barcelonie zmarła Barbara Kasprowicz – wybitna baletmistrzyni, pedagog i choreograf […] Rodzinie i Bliskim Zmarłej składamy najgłębsze wyrazy współczucia – czytamy.
Kariera Barbary Kasprowicz
Barbara Kasprowicz przyszła na świat 14 grudnia 1936 roku w Łucku. Ukończyła z wyróżnieniem Warszawską Szkołą Baletową, a ponadto przez dwa lata odbywała staż w moskiewskiej szkole baletowej i Teatrze Balszoj.

Artystka w latach 1964-1978 związana była z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu i pełniła tam funkcję nie tylko baletmistrzyni, ale potem również pedagoga oraz konsultanta metodycznego w Ogólnokształcącej Szkole Balowej. Barbara Kasprowicz w 1971 roku została kierownikiem baletu.

Dorobek artystyczny Barbary Kasprowicz
Ponadto ceniona artystka związana była również z Teatrem Wielkim w Łodzi i tam pracowała przy realizacji wieczoru baletowego. W imponującym dorobku artystycznym Barbary Kasprowicz duże znaczenie odgrywały także inscenizacje największych dzieł, które pieczołowicie przygotowywała. Należą do nich spektakle tj. “Giselle” czy kultowe “Jezioro łabędzie”.

Dorobek artystyczny Barbary Kasprowicz
Ponadto ceniona artystka związana była również z Teatrem Wielkim w Łodzi i tam pracowała przy realizacji wieczoru baletowego. W imponującym dorobku artystycznym Barbary Kasprowicz duże znaczenie odgrywały także inscenizacje największych dzieł, które pieczołowicie przygotowywała. Należą do nich spektakle tj. “Giselle” czy kultowe “Jezioro łabędzie”.

 Z Teatrem Wielkim w Łodzi związana była od 1970 r., gdzie pracowała przy realizacji wieczoru baletowego, w którym w maju 1971 r. pokazano “Sylfidy” Fokina w opracowaniu Kasprowicz i Borkowskiego. W 1977 r. pracowała przy realizacji baletu “Jezioro łabędzie”, gdzie wraz z Janiną Niesobską opracowały choreografię. W 1996 roku dla Polskiego Teatru Tańca przygotowała premierę spektaklu “Óle con Olé”, który w czerwcu został pokazany na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Autorka wielu książek dotyczących nauczania tańca klasycznego, m.in. “O Nauczaniu tańca klasycznego. Wspomnienia i refleksje” – czytamy na Facebooku Teatru Wielkiego w Łodzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *